روش نگهداری صحیح برنج ایرانی

نگهداری برنج از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و کیسه برنج باید در محل خنک و خشکقرار گیرد، زیرا بهترین شرایط برای رشد و تکثیر تخم آفت های برنج گرما و رطوبت است. حشره کامل مربوط به آفت برنج (شپشک)، حشره سرخرطومی کوچکی به رنگ قهوه ای است. رنگ عمومی بال پوش ها قهوه ای تیره و روی هر بال پوش دو لکه بزرگ به رنگ قهوه ای روشن دیده می شود. خرطوم نرها نسبت به ماده ها ضخیم تر و کوتاه تر است. خسارت عمده حشره در درجه اول مربوط به لارو است. طول عمر حشره کامل به طور متوسط 4 تا 5 ماه است و تعداد تخم های گذاشته شده 400 تا 576 عدد می باشد.بهترین راه برای پیشگیری از حشره زدن برنج و حبوبات و تکثیر تخم آفت ها درون آنها، نگهداری آنها در دمای مناسب است. مکان های خشک و خنک، بهترین محل برای نگهداری و انبار کردن برنج هستند. روش های مختلف دیگری نیز در این زمینه وجود دارد، از جمله اینکه می توان برای جلوگیری از ورود حشرات به داخل کیسه برنج از حبه های سیر ونمک استفاده کرد که تا حد زیادی نیز در کاهش آفات برنج موثر است.

البته از قرصی به نام قرص برنجنیز در کیسه های حاوی این محصول استفاده می شود که یک عدد آن قادر است هزاران شته را از بین ببرد، قرص برنج، قرصی با وزن حدود 3 گرم با بوی سیر یا ماهی گندیده است که دارای جذب خوراکی و استنشاقی بالایی می باشد. این قرص ترکیب خطرناکی از فسفیدها(فسفید روی، کلسیم و بطور شایع تر فسفید آلومینیوم) است و جهت جلوگیری از آفت زدگی برنج انبار شده، مصرف می شود. قرص برنج همچنین جهت دفع آفات سایر غلاتانبار شده و جلوگیری از کپک زدگی خوراک دام، تنباکو و غیره نیز استفاده می شود.

در خانه می توان این قرص ها را که به قرصهای سیر نیز معروفند، برای جلوگیری از مخلوط شدن با برنج، داخل یک قوطی کبریت قرار داد و پس از ایجاد چند سوراخ ریز روی قوطی کبریت، آن را داخل گونی برنج ها انداخت. این قرصهای سمی به هیچ وجه نباید خرد یا لابه لای برنج شوند، زیرا با خوردن اتفاقی آنها، مشکلاتی ایجاد می شود.

یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین راههای رهایی از شر شپشک برنج، قرار دادن گونیهای آن روی قفسه های مشبکی است که حدود 20تا 25 سانتیمتر از زمین فاصله دارد، بهتر است از چسباندن گونیهای برنج به دیوار هم خودداری کنید تا جریان هوا به خوبی بین گونی یا کیسه های برنج برقرار شود. حداقل فاصله گونیهای برنج با دیوار باید 5 سانتیمتر باشد تا گردش هوا به آسانی انجام شود. یک راه ساده و سنتی دیگر جهت خارج کردن شپشک ها، هوادهی و گرمای شدید آفتاب بعدازظهر می باشد که می تواند حشره های برنج را فراری دهد، البته برای پیشگیری از خرد شدن برنج، آن را مدت زمان زیادی زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. روش دیگر، پاشیدن نمک لابه لای برنج است که هرچند تأثیر زیادی در از بین بردن حشرات ندارد، اما می تواند تا حدی باعث پیشگیری از تکثیر آنها شود.

روش نگهداری صحیح برنج

برنج ایرانی  –  خرید برنج   –  فروش برنج  –   برنج