­جدید ترین تحقیقات دنیا در حوزه برنج طلایی

ایا برنج طلایی راه حل جلوگیری از نابینایی است

17 سال پیش تحقیقات برای تولید برنجی با مقادیر بالای  ویتامین آ برای جلوگیری از نابینایی  و مرگ ناشی از کمبود این ویتامین در زنان باردارو کودکان اغاز شد در کشورهای فقیر اسیا و امریکای مرکزی جایی که برنج یکی از اصلی ترین مواد غذایی محسوب می شود و رو زانه دو بار مصرف می شود غنی کردن ان  یکی از ارزان ترین و مناسب ترین راه حل ها برای سو تغذیه می شود.

اما واقعیت بسیار  پیچیده تر از چیزی است که به نظر می رسد برنج طلایی  که نام ان به دلیل وجودبناکاروتن موجود در ان و رنگ متمایل به زرد  دانه ها  انتخاب شده است طرفداران زیادی ندارد  در کشورهای در حال توسعه استفاده از این برنج یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن اثرات  سو تغذیه  که باعث کاهش دید چشم  و ضعف سیستم  ایمنی در کودکان  زیر 5 سال می شوداست.

یکی از اصلی ترین مخالفان این برنج  غنی شده  سازمان های مخالف  با محصولاتی هستند  که اصلاح ژنتیکی شده اند  ان ها معتقدند که چنین محصولاتی  باعث به وجود امدن بیماری های  بسیاری در مردم می شوند البته این ادعا  هنوز به صورت جهانی  اثبات نشده است.

البته دلایل متفاوت دیگری نیز باعث شده است که این برنج غنی شده در هیچ جای دنیا کاشته نشود ازمایش های بسیاری توسط محققان انجام شده است و انتظار می رود که در بهترین حالت اولین ازمایش ها برای کشت وسیع  سال 2019 در فیلیپین انجام شود بنابراین فروش ان به چندین سال اینده موکول خواهد شد.

فیلیپین و بنگلادش دو کشور فقیری هستند که به شدت به این نوع برنج نیاز دارند البته این دو کشور قوانین اسا ن تری  برای کاشت گونه های  غلات اصلاح ژنتیکی شده دارند، کشورهای  دیگری که  انتظار می رود  کاشت این برنج در ان ها  نیز در سال های اینده صورت گیرد  اندولزی، مالزی،کلمبیا و هائینی هستند

چین و هند دو کشور پر جمعیت  دنیا قوانین محکمی بر علیه محصولاتی  که تغییرات ژنتیکی  که در ان ها رخ داده است دارند تایلند یکی از بزر گ ترین صادر کنند گان برنج دنیا نیز حاضر نیست که برنج طلایی را پرورش  دهد.

برخی از مخالفان برنج طلایی معتقدند که با استفاده از رژیم غذایی حاوی بناکاروتن بیشتر مانند سبزیجاتی  که حاوی این ماده هستند.

می توان  از کاهش ویتامین آدر بدن جلوگیری کرد اما دانشمندان در پاسخ می گویند که خانواده ای که با کمتر از دو دلار در روز زندگی می کند توانایی خرید این مقدار سبزیجات و پرداخت  هزینه ان را ندارد .

 برنج طلایی

برنج ایرانی  

 برنج شمال  /   برنج ایرانی    /    برنج طلایی    /   خرید برنج ایرانی   /    خرید برنج دم سیاه /  برنج